FOTOGRAFIA CYFROWA I ANALOGOWA

Renowacja starych fotografii

Stare, pożółkłe, uszkodzone zdjęcia dzięki nowoczesnym technikom i oczywiście naszym umiejętnością mogą odzyskać dawny blask. Zeskanowane stare zdjęcia po elektronicznej obróbce i restauracji mogą na nowo cieszyć oko. Nieograniczona możliwość kopiowania umożliwia dzielenie się z bliskimi tym co mamy najcenniejsze.

Stare fotografie

Każdy z nas posiada w swoich zbiorach stare fotografie. Zazwyczaj im bardziej są cenne, tym bardziej zniszczone. Często oglądane i noszone przy sobie tracą kolor i doznają uszkodzeń mechanicznych. Inne zapomniane lub za cenne aby sięgać po nie często, złożone w szufladach i innych niedostępnych „bezpiecznych” miejscach pleśnieją, płowieją i tracą swój dawny blask. Jest jednak dla nich ratunek. Współczesna technika skanowania i przetwarzania obrazu z naszym ulubionym PS na czele oraz nasze skromne

umiejętności pozwalają przywrócić je do dawnej świetności. O ile oczywiście trafią w nasze ręce.

 

Zachowane negatywy

Jeżeli istnieją negatywy zniszczonych odbitek to warto skorzystać z usługi Skanowanie negatywów i wszystkich technologii poprawiąjących jakość, a następnie jeszcze raz wydrukować zdjęcia w technologii zbliżonej do oryginału. Wybierając n.p. papiery światłoczułe lub druk na papierach typu fine-art.

 

Papierowe odbitki

Dokonujemy renowacji i retuszu starych zdjęć zarówno w wersji czarno białej jak i kolorowej.

Co możemy zrobić:

 

  • Usunąć zarysowania, zadrapania i kurz

  • Usunąć plamy, przebarwienia i zabrudzenia

  • Poskładać razem i naprawić podarte fotografie.

  • Odtworzyć brakujące fragmenty fotografii.

  • Usunąć ślady pióra, ołówka i długopisu.

  • Usunąć ślad tuszu pieczątek.

  • Usunąć strukturę „perełkową” z powierzchni zdjęć.

  • Poprawić kontrast w wyblakłych zdjęciach.

  • Poprawić ostrość .

  • Przywrócić kolor w wyblakłych zdjęciach.

Bezpieczeństwo oryginałów

Zachowane papierowe oryginały zdjęć w procesie renowacji nie zostaną w żaden sposób dodatkowo uszkodzone ani zmienione. Wszystkie prace renowacyjne dokonywane są na elektronicznej kopii zdjęcia a proces skanowania nie wpływa na oryginał destrukcyjnie.

 

Poprawianie kolorów na starych zdjęciach

W przypadku starych, wypłowiałych kolorowych zdjęć, proces poprawiania kolorów polega na przywróceniu ich pierwotnej intensywności i blasku. Korzystając z zaawansowanych technik cyfrowego retuszu, eliminujemy wypłowiałe plamy i przywracamy utracone kolory.

Ostateczna ocena i korekta: Po zakończeniu procesu kolorowania, obraz jest dokładnie sprawdzany pod kątem jakości i zgodności z oczekiwaniami klienta. W razie potrzeby wprowadzane są ostatnie korekty, aby zapewnić pełną satysfakcję z efektów końcowych.

 

Przykłady renowacji zdjęć

 

Odbitka z lat 70-tych XX wieku, Papier produkcji ORWO. Zniszczona powierzchnia, zarysowania,  utrata kolorów.

 

Odbitka z lat 70-tych XX wieku, Papier produkcji ORWO. Zniszczona powierzchnia, zarysowania,  praktycznie całkowita utrata kolorów.

Brak kontrastu, i szczegółów w jasnych pariach zdjęcia.

 

Bardzo popularna w latch 70-tych  ślubna fotografia ślubna ze względu na dostępność materiałów były odbijane na papierach marki ORWO, produkowane w NRD. Niestety nie były dobrej jakości, nawet te przechowywane w albumach degradowały się w szybkim tempie. Jeżeli zdjęcia dożyły do dzisiejszych czasów warto odświeżyć najcenniejsze. wyretuszować i przywrócić kolory.

 

Kolejna udana renowacja zdjęcia odbitego na papierach firmy Orwo, najszybciej degradowała się warstwa niebieska.

 

Zdjęcie do dokumentów z lat 50-ty XX wieku. Zniszczona powierzchnia zarysowania, otwory po zszywkach, ślady po atramencie Dodatkowo usunięta powierzchnia "perełkowa" papieru.

Zdjęcie do dokumentów z lat 70-ty XX wieku. Zniszczona powierzchnia zarysowania, załamania, znaczące ubytki

w emulsji zdjęcia, brak kontrastu, nieostrość wynikająca z jakości fotografii.

 

Ciąg dalszy przykładów renowacji zdjęćPresscake (1.1.0.94)