FOTOGRAFIA CYFROWA I ANALOGOWA

Odbitki cyfrowe na papierze światłoczułym

Odbitki na barwnych światłoczułym papierze firmy Kodak o różnych powierzchniach. Naświetlane cyfrowo z plików wszystkich aparatów cyfrowych.

Odbitki cyfrowe na papierze światłoczułym

 

Fotografia cyfrowa

Cyfrowa rewolucja tak bardzo zmieniająca otaczający nas świat dotknęła również fotografię. Zmieniły się całkowicie technologie sposobu rejestracji i obrazowania zdjęć.
Wydawałoby się że w dobie posiadania w każdym domu nieraz kilku monitorów, telewizorów, tabletów, smartfonów nastąpi śmierć papierowej odbitki. Nic z tego. Chociaż oczywiście zmniejszył się wolumen przenoszonych na papier odbitek w małym formacie ( Wzrósła za to bardzo mocno liczba wykonywanych powiększeń) to jednak pozostała duża grupa fotografujących dla których odbitki na tradycyjnym światłoczułym papierze to podstawa i przedkładają oglądanie zdjęć w wersji papierowej umieszczonych w tradycyjnych albumach nad oglądanie na ekranach ciekłokrystalicznych czy rzutnikach multimedialnych.
 
odbitki cyfrowe

Papier światłoczuły

Jest wiele powodów dla których w dalszym ciągu warto odbijać zdjęcia na tradycyjnych papierach światłoczułych. Jednym z najbardziej oczywistym jest trwałość nośnika. Każdy z nas posiada odbitki z różnych lat . Te najstarsze czarno-białe i te nowsze barwne z ostatnich lat. Przechowywane w tradycyjnych albumach wyglądają praktycznie jakby wczoraj zostały zrobione. (oczywiście o ile nie zostały zalane wodą przez sąsiada ;-) ) O zdjęciach przeniesionych na papier wiemy na pewno że przetrwają wiele lat. O plikach cyfrowych takiej pewności nie mamy. Oczywiście nie jest tak, że wszystkie zdjęcia zapisane cyfrowo pewnego pięknego dna znikną. Technologie zapisu i archiwizacji plików cały czas są rozwijane. Istnieją np. płyty CD i DVD o gwarantowanej trwałości 100 lat. Niematerialna postać zdjęć ma to do siebie że czasami lubi znikać i warto o tym pamiętać!
 

Zatrzymany w kadrze czas

Dzisiaj zrobione zdjęcia, zatrzymane w czasie ulotne chwile, zapisane na papierze lądują w albumach i szufladach. Dziś kiedy jeszcze mamy wszystko w pamięci nie przywiązujemy do nich zbytnio wagi. Za 10,20 czy 30 lat gdy czas zatrze pamięć, papierowe odbitki staną się bezcenne. Wtedy za żadne skarby tego świata nie kupimy wspomnień na fotografii. Oczywiście są większe tragedie na świecie, ale o ile przyjemniej jest mieć co wspominać oglądając zdjęcia z dawnych lat.

 

Wybór zdjęć

Ponieważ zrobienie odbitek jednak trochę kosztuje do albumów trafiają zazwyczaj te najlepsze, wybrane z wielu. Jaki walor ma wstępna selekcja zdjęć wie każdy kto oglądał kolejne tysiące zdjęcia z urlopu przyjaciół. Wiele tych samych ujęć gdy jedno od drugiego różni się mrugnięciem oka szybko nuży i oglądający tracą zainteresowanie i cierpliwość. Papierowe odbitki schowane do albumów z ograniczoną ilością (z „ludzka miarą” 200 odbitek) powoduje, że jesteśmy w stanie z uwagą zapoznać z obrazami chętnie słuchamy opowieści i nie tracimy wątku tak jak przy 1158 odcinku popularnego serialu.
 
 
Albumy na zdjęcia i odbitki cyfrowe
 

 

 

Odbitki dla najbliższych

Warto pamiętać o najbliższych. Starsze pokolenie niechętnie sięga po nowe gadżety i chętniej sięgają po coś do czego są przyzwyczjeni. Doskonałym zatem prezentem dla Babci, Dziadka będzie album z tradycyjnymi zdjęciami.
 
 
 
 

Ramki do zdjęć

Nic tak nie upiększy naszych mieszkań jak zdjęcia oprawione w ramki. Ładnie i nowocześnie prezentują się w ramkach cyfrowych ale efektowniej tradycyjne, papierowe w różnych formatch, oprawione w nowoczesne lub tradycyje, drewniane lub metalowe ramki. Nie potrzebują prądu aby były widoczne są trwałeponadczasowe
 
Ramki do zdjęć i odbitek cyfrowych

Zdjęcia, odbitki czy wydruki

Dawniej jak i teraz robiąc komuś zdjęcie rejestrujemy obraz na nośniku. Kiedyś na filmach i sladach dzisiaj bezpośrednio w postaci cyfrowej. Chcąc zobaczyć obraz utrwalony na filmie w negatywie trzeba było zrobić odbitkę na papierze światłoczułym i uzyskać pozytyw. Teraz z pliku cyfrowego który oglądamy na ekranach w pozytywie( nawet kiedy mówimy o niektórych plikach- negatyw cyfrowy) możemy zrobić wydruki na różnych drukarkach i różnych nośnikach. O wydrukach na papierach światłoczułych zwykło się mówić odbitki cyfrowe i my takie nazewnictwo również stosujemy.

Technologia

Od początku istnienia firma Tcf2 jest związana jest z firmą Kodak. Pracujemy na chemii i papierach tej firmy .Podstawowym papierem na którym opieramy się w laboratorium to Kodak Royal o powierzchni do wyboru błyszczącej i półmatowej.
 

Zasady zarządzania barwą

W naszej pracy stosujemy zasady zarządzania barwą. Pracujemy przy pomocy skalibrowanych monitorów i stosujemy profile barwne odpowiednie dla różnych drukarek i papierów.
Posiadamy niezbędny sprzęt i oprogramowanie i wiedzę która umożliwia nam samodzielne budowanie profili. Oznacza to, że klienci przynosząc m.in. pliki do odbicia na papierze światłoczułym uzyskują u nas możliwie najlepsze pod względem technicznym odbitki. Innymi słowy jeżeli masz skalbrowany i sprofilowany monitor sprzętowo to otrzymasz odbitki bardzo zbliżone do tego co oglądasz na monitorze. Należy pamiętać, że nie jest to możliwe w 100%. Jest to po prostu fizycznie niemożliwe.
 
karty wzorcowe do profilowania drukarki
 
Wzorcowe karty używane do tworzenia profili drukarki
 

Jakość odbitek

W uproszczeniu można powiedzieć, że w dawnych czasach nie oglądało się inaczej zrobionych zdjęć niż na odbitkach. Fotografujący mieli wpływ na uzyskaną jakość zdjęć
( pomijając dobór ekspozycji, zastosowanie filtrów i.t.p.) przez wybór odpowiednich filmów, o mniejszej lub większej kontrastowości, nasyceniu barw czy balansie barwnym. To samo dotyczyło papierów. Złożenie tych parametrów determinowało efekt końcowy.
 
Zdjęcia z aparatów cyfrowych zapisane w plikach cyfrowych z założenia przeznaczone są do oglądania na ekranach monitorów i tak są zapisywane. Aby otrzymać prawidłową (wydruk) odbitkę na papierze trzeba plik cyfrowy odpowiednio przygotować. Wszystkie printery służące do produkcji odbitek posiadają  automatyczne oprogramowanie
poprawiające i dostosowujące pliki cyfrowe do druku. Zastosowanie najnowocześniejszych programów i algorytmów poprawy zdjęć  nie jest jeszcze w stanie zastąpić w ocenie zdjęć przez człowieka. Wszystkie pliki odbijane na papierze są przez nas weryfikowane i stosownie do potrzeb edytowane. Do tych celów stosujemy nasze ulubine programy firmy Adobe PS LR i I2E szwajcarskiej firmy Coluor-Science AG. Akceptujemy wszystkie rodzaje plików graficznych łącznie z plikami RAW
 
 

Cennik odbitek na papierach światłoczułych z plików cyfrowych

 

Format 1-5 sztuk 5-10 sztuk 1H/korekcja*/powyżej 10 sztuk
9x13 3,00 zł 2,00 zł 1,50 zł
10x15 3,00 zł 2,00 zł 1,50 zł
13x18 5,00zł 4,00 zł 3,20 zł
15x21 6,00zł 5,00 zł 3,50 zł
20x30 15,00 zł 13,00 zł 13,00 zł

*Korekcja barwna i gęstościowa plików JPEG, TIFF, RAW, DNG w programach Photoschop, Lightroom, I2E

 

 

 

 

Więcej informacji

wydruk zdjęć

Druk z plików

Czytaj dalej ...Presscake (1.1.0.94)