FOTOGRAFIA CYFROWA I ANALOGOWA

Renowacja starych fotografii

Stare, pożółkłe, uszkodzone zdjęcia dzięki nowoczesnym technikom i oczywiście naszym umiejętnością mogą odzyskać dawny blask. Zeskanowane stare zdjęcia po elektronicznej obróbce i restauracji mogą na nowo cieszyć oko. Nieograniczona możliwość kopiowania umożliwia dzielenie się z bliskimi tym co mamy najcenniejsze.

Stare fotografie

Każdy z nas posiada w swoich zbiorach stare fotografie. Zazwyczaj im bardziej są cenne, tym bardziej zniszczone. Często oglądane i noszone przy sobie tracą kolor i doznają uszkodzeń mechanicznych. Inne zapomniane lub za cenne aby sięgać po nie często, złożone w szufladach i innych niedostępnych „bezpiecznych” miejscach pleśnieją, płowieją i tracą swój dawny blask. Jest jednak dla nich ratunek. Współczesna technika skanowania i przetwarzania obrazu z naszym ulubionym PS na czele oraz nasze skromne umiejętności pozwalają przywrócić je do dawnej świetności. O ile oczywiście trafią w nasze ręce.

Zachowane negatywy

Jeżeli istnieją negatywy zniszczonych odbitek to warto skorzystać z usługi Skanowanie negatywów i wszystkich technologii poprawiąjących jakość, a następnie jeszcze raz wydrukować zdjęcia w technologii zbliżonej do oryginału. Wybierając n.p. papiery światłoczułe lub druk na papierach typu fine-art.

 

Papierowe odbitki

Dokonujemy renowacji i retuszu starych zdjęć zarówno w wersji czarno białej jak i kolorowej.

Co możemy zrobić:

 

  • Usunąć zarysowania, zadrapania i kurz
  • Usunąć plamy, przebarwienia i zabrudzenia
  • Poskładać razem i naprawić podarte fotografie.
  • Odtworzyć brakujące fragmenty fotografii.
  • Usunąć ślady pióra, ołówka i długopisu.
  • Usunąć ślad tuszu pieczątek.
  • Usunąć strukturę „perełkową” z powierzchni zdjęć.
  • Poprawić kontrast w wyblakłych zdjęciach.
  • Poprawić ostrość .
  • Przywrócić kolor w wyblakłych zdjęciach.

Bezpieczeństwo oryginałów

Zachowane papierowe oryginały zdjęć w procesie renowacji nie zostaną w żaden sposób dodatkowo uszkodzone ani zmienione. Wszystkie prace renowacyjne dokonywane są na elektronicznej kopii zdjęcia a proces skanowania nie wpływa na oryginał destrukcyjnie.

 
 

Poprawianie kolorów na starych zdjęciach

 

 

W przypadku starych, wypłowiałych kolorowych zdjęć, proces poprawiania kolorów polega na przywróceniu ich pierwotnej intensywności i blasku. Korzystając z zaawansowanych technik cyfrowego retuszu, eliminujemy wypłowiałe plamy i przywracamy utracone kolory.
Ostateczna ocena i korekta: Po zakończeniu procesu kolorowania, obraz jest dokładnie sprawdzany pod kątem jakości i zgodności z oczekiwaniami klienta. W razie potrzeby wprowadzane są ostatnie korekty, aby zapewnić pełną satysfakcję z efektów końcowych.

 

Przykłady renowacji zdjęć

 

Skan zdjęcia przed renowacją.Papier Orwo Lata 70-te XX wiekuZdjęcie po renowacji
 
Odbitka z lat 70-tych XX wieku, Papier produkcji ORWO. Zniszczona powierzchnia, zarysowania,  utrata kolorów.

 

Odbitka czarno biała po renowacji

 
Zdjęcie do dokumentów z lat 50-ty XX wieku. Zniszczona powierzchnia zarysowania, otwory po zszywkach, ślady po atramencie Dodatkowo usunięta powierzchnia "perełkowa" papieru.
 
 
Skan zdjęcia przed renowacjązdjęcie po retuszu i renowacji
 
Bardzo zniszczone zdjęcie z początku XX wieku. Ubytki w emulsji zadrapania i zarysowania
 

Zdjęcia do retuszuZdjęcie po retuszu i renowacji

Zniszczone zdjęcie z początku XX wieku. Utrata barwnika, wielobarwne zabrudzenia, zarysowania, kurz.
 

Cennik usług renowacji starych zdjęć

Cena usługi zależy od czasu który należy poświęcić renowacji zdjęcia. Dlatego cena drobnego retuszu i usunięcia  załamań będzie mniejsza niż rekonstrukcja większych ubytków, twarzy itp. Wielkość powiększenia też ma wpływ na ostateczną usługę . Koszt retuszu zdjęcia legitymacyjnego o rozmiarze 3,5cm x 4,5cm i przygotowanie do wydruku 1:1 będzie mniejszy niż do wydruku 35cm x 45cm. W celu zorientowania się w przybliżonym koszcie usługi posłużymy się tabelką z przykładowym opisem wykonanych czynności.

 

 

 Presscake (1.1.0.94)